Olanı Yeniden Keşfetmek : Apple Watch

Dün akşam TSİ 19:00'da başlattığımız canlı yayınla, Apple'ın Spring Forward etkinliğini sizlere yorumlamıştık. Apple, dün akşamki duyurusunda Apple TV'nin fiyatını 69 Dolar seviyesine çektiğini, yeni Retina ekranlı MacBook modelini, yenilenen işlemcili MacBook Air modeleri ve MacBook Pro modelini duyurdu.
 
Son olarak firma, en çok beklenen Apple Watch modelini tanıttı.
 
Apple Watch olmadan önce akıllı saat pazarını hatırlatalım
Pebble ile hızlanan akıllı saat pazarında, son bir senede diğer üreticilerin ürünlerini de sık sık görmeye başladık. Akıllı saatlerin önündeki en büyük engel, işletim sistemiydi.
 
Samsung'un ilk Gear modelini hatırlıyor musunuz, hani Note 3 ile beraber çıkan? Mesela o kırpma Android işletim sistemini kullanıyordu. Performansı ve batarya ömrü yerlerde geziyordu. 
 
Samsung, bu konuya akılcı bir çözüm getirdi. Henüz Android Wear yokken, Android'e göre az güç tüketen ve daha verimli yapıda olan Tizen işletim sistemini, akıllı saatlerinde kullanmaya başladı.
 
Daha sonra akıllı saat deneyimi için Google'dan atak geldi ve Android Wear çıktı. Android Wear, esasında akıllı saatler için mihenk taşı oldu diyebiliriz.
 
Moto 360, Huawei Watch, LG G Watch ve LG Watch Urbane en başarılı örneklerden
Samsung'un teknik özellikleri güzel olan fakat tasarım noktasında bana göre çok iddialı olmayan Gear S'ini bir kenara koyarsak, piyasada birbirinden şık ve güzel pek çok akıllı saat var. 
 
Bunlar, daha önce incelemelerini ve ön incelemelerini yaptığımız, yuvarlak yani klasik saat formatındaki Moto 360, Huawei Watch, LG G Watch ve LG Watch Urbane modelleri olarak sıralayabiliriz.
 
Aman tanrım... "Gelen aramayı yanıtlayabiliyor!"
Dün canlı anlattığımız lansmanda, baz modeli yani 349 - 399 dolar bandında olan Apple Watch Sport modeli başta olmak üzere tüm Apple Watch'ların marifetleri bizlere gösterildi. 
 
Sanki daha önce dünyada hiç akıllı saat denen bir şey tanıtılmamış gibi.
 
Apple Watch, gelen aramaları bize gösterebiliyor ve üzerindeki ekrandan yanıtlamamıza ya da meşgule atmamıza imkan veriyor. Üzerinde dahili hoparlör ve mikrofon da varmış.
 
Arkadaşlar şu an pazarda LTE ve SIM destekli akıllı saatler bile var. Doğrudan telefon olarak kullanabiliyorsunuz.
 
Uygulamaların genel olarak Apple Watch'a bildirimler yollayabildiğini gördük. Bu da pek bir yenilik olmasa gerek. Ne kadar yürüdük, uyuduk, kalktık bunları zaten smartband modelleri bile yapabiliyor. 
 
Teknik özellikler belli değil
Apple, lansmanlarında teknik özellik paylaşmaz ama Apple Watch ile ilgili neredeyse hiç özellik paylaşılmadı. Neye göre olduğu belli olmayan 18 saatlik kullanım ömrü, saatin bir günü bile zor bitirebileceğini bizlere göstermeye yetti.
 
Ekran teknolojisinin ne olduğu, ekran camında nasıl bir koruma var, ekranın ppi değerleri ve çözünürlüğü, suya karşı dayanıklılık durumu gibi pek çok konuda hala muamma var.
 
Apple Watch kötü bir ürün mü?
Yazım yanlış anlaşılmasın. Apple Watch oldukça şık, menüleri güzel hazırlanmış, tek parça duran ve sahibine kendini mutlu hissetirecek bir saat.
 
Peki Apple Watch'u neden eleştiriyorum?
 
Fiyatı yüzünden...
 
Apple Watch'un normal bileğe sahip bir erkek için en uygun fiyatlı sürümü 399 dolar olacak. Diğer küçük sürüm biraz daha bayanlara hitap ediyor.
 
399 Dolar çok ciddi bir rakam. 399 Dolara çok şık normal saatler alabilir, geceleri şıklığınıza şıklık katabilirsiniz.
 
250 Dolar seviyesine Moto 360 alıp, göreceli olarak Apple Watch'tan daha şık ve benzer özelliklere sahip bir akıllı saat, artan 150 Dolara da Fossil, Swatch belki indirimlerde Tommy Hilfiger ayarında markalara bile denk gelebilirsiniz.  Saydığımız gibi kaliteli saat markalarından şık bir mekanik saat alabilirsiniz.  Yani her akşam aynı saatle dolaşmanıza gerek kalmaz.
 
Kısaca özetlemek gerekirse, pazardaki saatlerin yapabildiklerinden fazlasını sunmadan, onların neredeyse 2 hatta kordonuna göre 3 katı fiyat istemek, bir de bunları ilk yapıyormuş havasında sunmak ne kadar etik?
 
Apple Watch alınabilir ama şu fiyatıyla pek alınabilir değil. İnanılmaz şık olsa bir nebze ama o da değil. Hala tasarım olarak 1000 TL ve üzeri premium saatlerden çok uzakta akıllı saatler.
 
iPhone kullanıyorsanız iWatch'a mı mahkumsunuz?
Şimdilik pek çok Android Wear saat iOS yani iPhone modelleriyle kullanılmıyor. Google, Wear'ın iOS uygulamasını Mayıs gibi çıkartabilirse, iPhone kullanıcıları için güzel bir ek seçenek olacak.
 
Fakat Android Wear'ı engellerse Apple, Pebble gibi seçeneklerin dışında Apple Watch alternatifsiz kalacak. Bu da Apple'ın ekosistem zorunluluğunu daha da artıran etmenlerden biri olarak kalacak.

 

Akrep Oyun Videoları
HABER.AKREPOYUN.COM HAKKINDA
Türkiye'nin en iyi oyun sitesi AkrepOyun en güzel oyunlardan sonra, en güncel Oyun Haberleri'ni de sunmaya başladı. Oyun dünyası dair herşeye akrepoyun sayesinde erişebileceksiniz. Oyun Haberleri, Android Oyunlar, IOS Oyunlar, İnternet ve Teknoloji haberleri, oyun incelemeleri, oyun bilgisayarları gibi bir çok kategoride kullanıcılarını bilgilendirmek için AkrepOyun Haberi açmıştır.